Loading
10.47

O produkcie

Takiego numeru jeszcze nie było! O kobiecym punkcie wierzenia piszą w nim same Autorki: Maria Miduch o kobiecej twarzy Boga, Elżbieta Wiater o czterech Wspaniałych z tytułem doktora Kościoła, Dorota Szczerba o mistyce kobiecej, a siostra Maria Katarzyna od Najświętszej Eucharystii o współczesnych mistyczkach karmelitańskich.
Joanna Petry Mroczkowska zastanawia się, czy powołanie niewiasty realizuje się dziś w pełni i jakie miejsce w Kościele przyznaje kobietom obecna sytuacja wynikająca z prawa kanonicznego.
Monika Białkowska opisuje niebezpieczeństwa klerykalizmu, który karmi feministki. Dlatego zachęca, by kobiety o swoje miejsce w Kościele zabiegały nie jako kobiety, ale jako osoby świeckie, ponieważ jak zauważa im bardziej dopominamy się o swoje, kobiece miejsce w Kościele, tym bardziej z tej przestrzeni (i tak pozostając już w większości) rugujemy świeckich mężczyzn.
Z kolei Ewa Kiedio pokazuje, jak w spojrzeniu na rolę kobiety w Kościele patriarchalny świat wpada nieraz w dwie skrajności: od pogardy do idealizacji. Tymczasem kobiety jak zaznacza autorka coraz mocniej zaczynają () dostrzegać, że chociaż usłyszały na swój temat wiele podniosłych zdań i chociaż stanowią połowę wiernych Kościoła katolickiego, w praktyce mają bardzo ograniczoną możliwość współdecydowania o nim.
Współdecydowanie o Kościele osób świeckich, w tym kobiet, to także ważny wątek w naszej rozmowie duchowej z Zuzanną Radzik. Podkreśla ona potrzebę wypracowania w Kościele kultury konsultacji, słuchania i włączania. Jak mówi: Kobiety mają aspiracje, uczestniczą w różnych dziedzinach życia. W świecie, choć nie do końca idealnym, jest na nie miejsce, w Kościele nie zawsze. I dotyczy to nie tylko kobiet, ale w ogóle świeckich. Jakbyśmy jeszcze ciągle nie do końca wierzyli, że wszystko się pozmieniało.
W numerze publikujemy refleksję nie tylko katoliczek. Pierwsza w Polsce rabinka Małgorzata Kordowicz przedstawia kobiecy punkt działania w judaizmie ortodoksyjnym, diakon Wiktoria Matloch opowiada o ordynacji kobiet w Kościele luterańskim, a Anna Wilczyńska w artykule Wspólnota i proste odpowiedzi oddaje głos Polkom, które przeszły na islam.
Zachęcamy też do lektury tekstów w dziele Modlitwa i życie, a w nim refleksje o życiu duchowym kobiet w pełnym zabiegania życiu zawodowym, zakonnym czy rodzinnym

Informacje dodatkowe

Nazwa
Nazwa: Życie Duchowe 101/2020 (Zima) Kobiecy punkt...
Kod ISBN
Kod ISBN: 5902490409989
Kod EAN
Kod EAN: 5902490409989
Rok wydania
Rok wydania: 2020
Format
Format: 14,2x20,2 cm
Ilość stron
Ilość stron: 192
Podatek VAT
Podatek VAT: 8%
Kwota podatku VAT zawarta w cenie produktu.
Gwarancja
Gwarancja: 2 lata
W przypadku kiedy nie otrzymasz karty gwarancyjnej zawsze możesz skontaktować się ze sprzedawcą, który w Twoim imieniu przeprowadzi Cię przez proces gwarancyjny
Kolor
Paleta kolorów
Wyszukaj produkty podobne kolorystycznie

Opinie i recenzje