Loading
20.00

O produkcie

`Dolny Śląsk` - to kolejny album z serii Muzyka Źródeł.
Na jednej płycie albumu znalazły się pieśni balladowe, zalotne, sieroce, a także wiele pieśni o tematyce historycznej i religijnej, związanej z miejscami kultu. Druga płyta zawiera pieśni obrzędowe, które wykonywane są przez potomków dawnych reemigrantów z Bośni i Bukowiny oraz kolędy bożonarodzeniowe i pieśni wielkanocne, wywodzące się z Polesia i Wileńszczyzny oraz niegdysiejszej Galicji.
Album zawiera materiał dźwiękowy zarejestrowany na obszarze Dolnego Śląska w latach 1985-2006 i jest efektem prac zainicjowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Jeleniej Górze. Artyści wiejscy `odkryci` w trakcie tych prac uczestniczyli m.in. w Ogólnopolskich Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i brali udział w nagraniach dokonywanych przez Polskie Radio. Realizowany na Dolnym Śląsku Projekt Ochrony Tradycji Kultury Wsi objął swym zasięgiem rzeszę kilkuset wykonawców zamieszkujących na obszarze od pasma Gór Kaczawskich na południu, do granic Borów Dolnośląskich na północy. Ze względu na strukturę zasiedlenia, teren ten jest reprezentatywny także dla pozostałych części Dolnego Śląska. Występuje tutaj dodatkowo zwarta enklawa osadnictwa Polaków z Bośni zamieszkujących, podobnie, jak na Bałkanach, w kilkunastu sąsiadujących ze sobą wioskach położonych w okolicy Bolesławca i Nowogrodźca. Ten niezwykle różnorodny i bogaty repertuar Dolnego Śląska jest efektem zmian politycznych i przesunięcia granic na mocy układów poczdamskich w 1945 roku, w wyniku czego Dolny Śląsk zasiedlony jest przez ludność niemal ze wszystkich regionów przedwojennej Polski, a w niektórych przypadkach nawet z obszarów wchodzących w skład Rzeczpospolitej przedrozbiorowej. Według ustalonej zasady przesiedlania zgodnie z układem równoleżnikowym, na Dolny Śląsk trafiła ludność z byłych wschodnich województw m.in.: Lwowskiego, Wołyńskiego i Poleskiego. Dotarły tu także transporty z Wileńskiego i Nowogródzkiego. W tej właśnie różnorodności odmian regionalnych przejawia się bogactwo kultury tradycyjnej regionu.
Wydanie płyty odbyło się przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca.

Utwory

Wybierz płytę, aby wyświetlić utwory
  • Płyta 1
  • Płyta 2


Płyta CD 1
1. Tam pod lasem pod podolskim
2. Jedzie szlachta na trzy trakta
3. Szumiala leszczyna ulani jechali
4. Cienka koszulinka szyta doly krajem
5. Do Praszburga za wojoczka mnie wzioni
6. Ja z francyi jade szabelke tocze
7. Rozbujaly sie siwe golebisie po roli
8. Na zielonej horce szubieniczki
9. W szczerym polu grusza stoi
10. Ścieni dabek scieni
11. Tam wysoko na debie tam gruchaly golebie
12. Na syrbiańskim moscie
13. Wyjrzyjcież mi moja mamo za ten nowy dwór
14. Ej na tej lace na tej zielonej
15. Kolo ogródeczka rosla jabloneczka
16. Pójde ja se do boru tego
17. Stala sie nam nowina Pani zabila Pana
18. A w tym nowym dworze nowina sie stala
19. Posluchajcie ludzie me

Informacje dodatkowe

Nazwa
Nazwa: Muzyka źródeł - Dolny Śląsk (Digipack)
Kod EAN
Kod EAN: 5907812241483
Rok wydania
Rok wydania: 2013
Ilość elementów
Ilość elementów: 2
Podatek VAT
Podatek VAT: 23%
Kwota podatku VAT zawarta w cenie produktu.
Gwarancja
Gwarancja: 2 lata
W przypadku kiedy nie otrzymasz karty gwarancyjnej zawsze możesz skontaktować się ze sprzedawcą, który w Twoim imieniu przeprowadzi Cię przez proces gwarancyjny
Kolor
Paleta kolorów
Wyszukaj produkty podobne kolorystycznie

Opinie i recenzje